TÉMA Prostata

Prostata - její funkce a význam

V dnešní době se hodně mluví problémech s prostatou, ale mnozí z nás neví, kde by tuto žlázu hledali a k čemu vlastně slouží. Proto se v dnešním článku seznámíme s prostatou a zároveň se podíváme na nejčastější onemocnění této žlázy.

Prostata nebo také předstojná žláza je přídatná pohlavní žláza, která je umístěna v malé pánvi pod močovým měchýřem. Zepředu je ohraničená stydkou kostí, vzadu stěnou konečníku, na jehož přední stěně je hmatná. Obkružuje močovou trubici kolem dokola a sekret, který je z ní vylučován, je součástí ejakulátu a zvyšuje schopnost přežití spermií. Normální velikost je asi 3x3 cm.

Funkce a význam prostaty

Celá žláza se skládá z několika jednotlivých žlázek, které jsou uspořádány anatomicky a tvoří samostatné laloky prostaty. V jednotlivých žlázkách se tvoří zásaditý sekret, který obsahuje látky nutné k výživě a pohybu spermií. Sekret tvoří 10-30 % ejakulátu a mísí se se spermiemi při mužském orgasmu.

Nemoci prostaty

K nejčastějším onemocněním patří hyperplasie prostaty, tedy zbytnění, a karcinom prostaty.

Nádorové onemocnění nemá v prvním stadiu žádné příznaky. Později se nádor projevuje problémy s močením – častější močení během dne a především v noci, či odkapávání na konci močení, případně krví v moči. Jedinou možností, jak poznat nádor včas, je návštěva lékaře a vyšetření krve na prostatický specifický antigen (PSA).

Potíže s močením nemusejí vždy znamenat rakovinu. Může se jednat o takzvanou benigní hyperplazii, neboli zbytnění prostaty. Pokud se navštíví lékař včas, je možné se v pozdější době vyhnout operaci. Hyperplazie není zhoubná, ale ti, kdo jí trpí, mají větší pravděpodobnost, že se u nich nádor objeví.

V případě nádoru se léčba liší podle závažnosti. Je-li malý a málo agresivní, omezený pouze na samotnou prostatu a navíc s nízkou hodnotou PSA, může postačit jen pečlivé sledování. V ostatních případech dochází k ozařování, radikálním operacím nebo hormonální terapii.

Prevence onemocnění prostaty

V rámci preventivní péče o prostatu se doporučuje omezit solení a silně kořeněná jídla. Alkohol a nápoje s obsahem kofeinu nejsou vhodné, ale v mírných dávkách neškodí. Dobré jsou potraviny s vlákninou, která pomůže prostatě, ale působí i proti vzniku nádorového onemocnění tlustého střeva.

Vlmi prospěšnou činností pro prostatu je chůze. Denně by se mělo ujít dva až pět kilometrů. Jízda na kole se nedoporučuje z důvodu hmoždění prostaty zejména na úzkých sedlech. Vede to k jejímu dalšímu zvětšování.

Prostata - její funkce a význam patří do témat
 • Jirka 16.05.2017 09:38:53

  Na prostatu je super No-prostal. Doktor mi jej doporučil a nemám na něj křivé slovo. Močení už pro me konečně není noční můra

 • Vím jak na to ... Pepa1 03.07.2012 23:28:53

  Asi před 1,5 měsícem se na mě obrátil pán E.T. od Kroměříže. Po telefonu mi popsal problém tak jsme se potkali. Objednal asi 2 lahvičky které jsou koncentrovaným extraktem oproti tomu co je naředěno v lékárně. Za 22 dnů mi volal, že má po problémech. Lékařka nebyla nadšena, že mu pomohlo něco jiného než Prostenal. Je z toho tak nadšen, že sám přivedl dalšího zákazníka. Pak chce řešit Osteoporózu když vidí, že tyto suplementy fungují. rady zdarma disc@wo.cz pepa1


Adresář

Poradna na téma Prostata

Diskuze na téma Prostata

 • Dory 27.04.2017 17:04 prostata

  Můj muž trpí prostatou..každou noc několikrát vstává a už jsme vyzkoušeli hodně, jen se nám pořád…

 • Nea 08.04.2017 14:04 prostata

  Na prostatu určitě kuste ProstaXin..má dobré účinky na funkci prostaty..táta doporučuje

 • Eva 05.04.2017 15:04 prostata

  můj táta má asi začínající prostatu...mohl by mu někdo něco doporučit, než dojde k lékaři?

 • Dominika S 18.03.2017 20:03 prostata

  Můj muž trpí prostatou, už dlouho neměl dlouhý ničím nerušený spátek..je mu 60 a neustále hnedáme…

 • Marek K 18.03.2017 20:03 prostata

  Prostaxin splnil má očekávání a určitě bych ho doporučil svým známým..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku